Superliga Romaniei Universitatea Craiova, prima victorie în noul sezon al Superligii. Scor cu UTA Arad

Universitatea Craiova a bătut UTA Arad în noul sezon al Superligii de fotbal.

Gazdele au deschis scorul prin fundaşul nord-macedonean Gjoko Zajkov (35), cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Alexandru Mitriţă. Arădenii au egalat chiar înainte de pauză, prin nigerianul Emoh Ezekiel (45), din pasa lui Benjamin van Durmen, după o minge pierdută de Mihai Căpăţînă.

Universitatea, care a remizat cu FC Hermannstadt, 0-0, în prima etapă, a reuşit să se desprindă în repriza secundă, când cubanezul Luis Paradela (58) a marcat primul său gol în Superligă, din pasa lui Ştefan Bană. Ştefan Baraiam a înscris şi el, la scurt timp după intrarea pe teren (73).

UTA a redus din diferenţă prin fundaşul Alexandru Benga (90+2), după un corner executat de Andrej Fabry, portarul Laurenţiu Popescu având două intervenţii salutare anterior.

Alexandru Mitriţă a închis tabela (90+3), după o recuperare a lui Ştefan Baiaram.

Meciul s-a terminat cu scorul Universitatea Craiova - AFC UTA Arad 4-2 (1-1), Stadion ”Ion Oblemenco” - Craiova.

Autorul articolului: DCSport Team | Categorie: Superliga Romaniei