Jocurile Olimpice Sabrina Voinea a fost ultima în finala de la bârnă de la JO2024. A căzut de două ori de pe aparat

Gimnasta Sabrina Voinea s-a clasat ultima în finala de la bârnă de la Jocurile Olimpice 2024.

Românca Sabrina Maneca Voinea s-a clasat pe locul 8, ultimul, în finala de la bârnă din concursul de gimnastică artistică, luni, la Jocurile Olimpice de la Paris, în care s-a impus italianca Alice D'Amato.

Sabrina Maneca Voinea (17 ani) a căzut de două ori de pe bârnă, într-o finală marcată de ratări (Biles, Soares), fiind notată cu 11,733.

Gimnasta română, care are la Paris un loc 7 cu echipa, mai are o şansă la medalie la JO 2024, tot luni, la sol (15:23), finală în care este calificată şi Ana Maria Bărbosu.

Italianca Alice D'Amato a obţinut medalia de aur, cu 14,366, argintul a revenit chinezoaicei Yaqin Zhou, 14,100 puncte, în timp ce bronzul a fost cucerit de o altă italianca, Manila Esposito, cu 14,000.

Pentru D'Amato este a doua medalie la JO de la Paris, după argintul obţinut cu echipa.

România nu a mai obţinut o medalie olimpică la gimnastică artistică din 2012 (Londra), când Sandra Izbaşa câştiga aurul la sărituri, Cătălina Ponor cucerea argintul la sol, iar echipa feminină a României lua bronz, scrie Agerpres.

8. Sabrina Maneca Voinea (România) 11,733

România a reuşit să îşi treacă în palmares 3 medalii de aur, 3 de argint şi una de bronz la Jocurile Olimpice 2024, după 9 zile de concurs.

Delegaţia Statelor Unite este noul lider în clasamentul pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după întrecerile de duminică, a noua zi oficială de competiţii, în timp ce România a coborât un loc şi se află pe 13.

Americanii totalizează 19 medalii de aur, 26 de argint şi 26 de bronz, fiind urmaţi de China (19-15-11) şi de Franţa (12-14-18) etc.

România are şapte medalii, trei de aur, trei de argint şi una de bronz. Aur au câştigat înotătorul David Popovici la 200 metri liber, canotorii Andrei Cornea şi Marian Enache la dublu vâsle masculin şi echipajul feminin de opt plus unu (Maria Magdalena Rusu, Roxana Anghel, Ancuţa Bodnar, Maria Lehaci, Adriana Adam, Amalia Bereş, Ioana Vrînceanu, Simona Radiş, Victoria Ştefania Petreanu), argintul a fost obţinut de Ancuţa Bodnar şi Simona Radiş la dublu vâsle feminin, Ioana Vrînceanu şi Roxana Anghel la dublu rame feminin, Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc la dublu vâsle feminin - categorie uşoară, iar bronzul a fost cucerit de David Popovici la 100 metri liber.