Superliga Romaniei Rapid București, remiză cu Sepsi Sfântu Gheorghe. UTA Arad câștigă cu Unirea Slobozia

A patra etapă a Superligii s-a încheiat cu o victorie pentru UTA Arad, 1-0 cu Unirea Slobozia, în timp ce Rapid București a remizat cu Sepsi OSK, scor 2-2.

Cu Neil Lennon absent, Rapid reușește doar 2-2 cu Sepsi

Rapid București a primit vizita celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe, în al doilea meci al zilei din cadrul etapei a IV-a a noului sezon al Superligii.

Primul gol al partidei a fost înscris chiar în minutul 1, de către covăsnenii conduși de Bernd Storck, prin reușita lui Kevin Varga. Giuleștenii nu au așteptat prea mult timp, marcând peste două minute, prin șutul lui Filip Blazek.

Al doilea gol al meciului a fost marcat de Claudiu Petrila, în minutul 42, același jucător al Rapidului având o șansă mare să amenințe poarta un minut mai târziu.

Sepsi Sfântu Gheorghe a restabilit egalitatea în minutul 67, prin reușita croatului Gabriel Debeljuh.

După disputarea primelor patru etape în noua stagiune, Rapid București rămâne cu 3 puncte, pe a 12-a poziție în clasament, în timp ce Sepsi OSK se clasează pe al patrulea loc, cu 8 puncte.

Echipa din Giulești rămâne în căutarea primei victorii în sezonul 2024/2025, în timp ce covăsnenii de la Sepsi au bifat două succese și două remize.

După încheierea rundei a IV-a, Oțelul Galați se află în fruntea clasamentului, cu 10 puncte, urmată de Universitatea Craiova și Universitatea Cluj, cu 8 puncte.

Echipe de start

Rapid București: Aioani – Ignat, Blazek, P. Iacob – Manea, Kait, Petrila, Micovschi, Braun – Hasani, Burmaz. Rezerve: Ungureanu, Săpunaru, Rrahmani, Papeau, Oaidă, G. Gheorghe, Jambor, Borza, Bădescu, Pașcanu, R. Pop, El Sawy.

Antrenor: Neil Lennon.

Sepsi OSK: Niczuly – Oteliță, Ciobotariu, Ninaj, F. Ștefan – Varga, Alimi, Mino, Kallaku – Neskovic, Debeljuh. Rezerve: D. Moldovan, Gyebge, Kecskes, Bardea, Oroian, Breji, Hajdin, Siger, Drăghiceanu, M. Coman.

Antrenor: Bernd Storck.

Brunskill: „Avem jucători noi, e un staff nou, un stil nou de joc”

Neil Lennon a fost nevoit să se întoarcă în Irlanda de Nord după ce mama sa, Ursula, a decedat. Secundul lui Lennon, Iain Brunskill, va sta pe bancă la meciul împotriva lui Sepsi.

„Nu există meciuri ușoare, am văzut asta. Cred că au început bine sezonul. Sunt o echipă bună, par bine antrenați. I-am analizat mult. Au jucători buni, sunt neînvinși, va fi un meci dificil.

Simțim că nu suntem unde ar trebui să fim din perspectiva punctelor, dar iertați-mă dacă am înțeles greșit, însă cred că nu se decernează niciun trofeu după 3 sau 4 meciuri, ci la finalul sezonului.

Simțim că evoluțiile noastre trebuiau să ne aducă mai multe puncte decât am obținut. Cred că în toate meciurile de până acum am jucat bine doar în anumite perioade, nu am fost constanți.

Avem jucători noi, e un staff nou, un stil nou de joc, iar toate acestea contează. Nu suntem unde vrem să fim ca puncte, dar acum putem să ne uităm doar către următorul meci”, a spus Iain Brunskill, secundul lui Lennon.

UTA Arad înregistrează prima victorie în noul sezon

UTA Arad a reușit prima sa victorie din acest sezon al Superligii, scor 1-0, cu nou-promovata Unirea Slobozia, luni seara, în deplasare, la Clinceni, în etapa a patra.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Valentin Costache (73), din centrarea slovacului Andrej Fabry. A fost primul gol marcat de Costache pentru echipa UTA.

În minutul 13, Ibrahima Conte (UTA) l-a faultat în careu pe Adnan Aganovic, dar arbitrul nu a acordat penalty și nici nu a fost sesizat din camera VAR. Pentru Unirea este prima înfrângere din acest sezon.

Arbitru: Iulian Călin (Ștefănești/Argeș); arbitri asistenţi: Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe), Nicușor Marin (Suseni/Argeș); al patrulea
oficial: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe)

Arbitru video: Marcel Bîrsan (București); arbitru asistent video: Andrei Constantinescu (București)

Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Ștefan Popa (București) - LPF, potrivit Agerpres.

Unirea Slobozia: Rusu – Șerbănică, Pospelov, Dinu, Medina – Perianu, Lopez, Aganovic, Purece, Camara – Gele. Rezerve: Afalna, Bărbuț, Coadă, Dorobanțu, Ilie, Krell, Lazăr, Lemnaru, Pacionel, Toma, Vlăsceanu.

Antrenor: Adrian Mihalcea.

UTA Arad: Iliev – Trif, Conte, Benga, Râpă, Cîmpanu – Van Durmen, Mihai – Johana Omondi, Fabry, Ezekiel. Rezerve: Costache, Costa Rodrigues, Cristea, David, Halaf, Iurasciuc, Pedro, Popa, Stanciu.

Antrenor: Mircea Rednic.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Superliga Romaniei