Turnee WTA Patricia Țig se califică dramatic în semifinalele de la București. Miriam Bulgaru, și ea calificată în penultimul act

Jucătoarea română de tenis Patricia Țig a reușit să încheie cu o victorie meciul din sferturile de finală, după un duel de aproape trei ore.

Patricia Țig luptă pentru un loc în finala de la București

Patricia Țig s-a calificat dramatic în semifinalele turneului Țiriac Foundation Trophy (WTA 125), dotat cu premii totale de 115.000 de dolari și găzduit de Centrul Național de Tenis, vineri seara, după ce a învins-o pe olandeza Anouk Koevermans cu 6-1, 3-6, 7-5.

Țig (30 ani, 300 WTA) a câștigat după aproape trei ore de joc (2 h 48 min).

Românca a dominat primul set, pe care l-a câștigat cu scorul de 6-1. Țig a început bine și setul secund, în care a avut 2-1 cu break, dar apoi jocul ei s-a rupt și Koevermans (20 ani, 246 WTA) s-a impus cu 6-3.

Setul decisiv a fost unul dramatic, cu multe răsturnări de scor. Olandeza a început cu break, dar Țig a egalat, jocul fiind întrerupt la 1-1, 40-30 din cauza ploii. La reluarea meciului, Țig s-a desprins la 3-1, dar apoi a pierdut trei ghemuri consecutive (3-4). Românca nu a renunțat la luptă și, printre picături, la propriu și figurat, a restabilit egalitatea, 4-4. Fiecare dintre jucătoare și-a făcut serviciul, iar în ultimul ghem, Țig a reușit să fie calmă și să profite de erorile adversarei, câștigând cu 7-5.

Țig a avut doi ași, iar Koevermans patru, în timp ce românca a comis șapte duble greșeli, iar adversara șase.

Patricia Țig și-a asigurat un cec de 5.300 de dolari și 49 de puncte WTA.

Țig va juca în semifinale cu Kathinka von Deichmann (30 ani, 199 WTA), un duel care va fi în premieră.

Miriam Bulgaru a învins-o vineri pe rusoaica Alevtina Ibraghimova cu 6-2, 6-2 și o va înfrunta în penultimul act pe Ekaterine Gorgodze (Georgia).

Rezultatele de vineri

Simplu, sferturi de finală

Ekaterine Gorgodze (Georgia) - Marie Benoit (Belgia) 6-2, 6-1

Kathinka von Deichmann (Liechtenstein) - Maria Lourdes Carle (Argentina/N.1) 7-6 (7/4), 6-4

Miriam Bulgaru - Alevtina Ibraghimova (Rusia) 6-2, 6-2

Patricia Țig - Anouk Koevermans (Olanda) 6-1, 3-6, 7-5

Dublu, semifinale

Carole Monnet (Franța)/Darja Semenistaja (Letonia) - Ekaterina Makarova (Rusia)/Maria Mateaș (SUA) 7-5, 4-6, 10-7

Aliona Bolsova (Spania)/Katarzyna Kawa (Polonia) - Francisca Jorge (Portugalia)/Anna Siskova (Cehia/N.1) 2-6, 6-4, 10-5, scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Turnee WTA