Superliga Romaniei Oțelul Galați învinge „U” Cluj și în play-out. Dunărenii au regăsit plăcerea de a juca pe teren propriu

Fotbaliștii conduși de Dorinel Munteanu s-au confruntat în cea de-a cincea etapă a play-out-ului SuperLigii cu elevii lui Ovidiu Sabău, reușind să înregistreze o nouă victorie în fața echipei Universitatea Cluj.

Gălățenii înving clujenii de două ori, în trei zile

După o serie negativă a gălățenilor în campionat în ceea ce privește partidele jucate pe teren propriu, anul 2024 a început să arate mult mai bine pentru elevii lui Dorinel Munteanu, care au reușit să lege victorii pe stadionul „Oțelul”.

Oțelul Galați și Universitatea Cluj s-au întâlnit duminică după-amiază, într-un meci din cadrul celei de-a cincea etape a play-out-ului SuperLigii României, scor 1-0. Primul și singurul gol a fost înscris de Frederic Maciel, în minutul 40, dar șanse de a marca au existat pentru ambele formații.

Moldovenii au rămas în 10 jucători, după ce același Maciel a văzut cartonașul roșu, în minutul 87.

După meciul de duminică, Universitatea Cluj înregistrează o nouă înfrângere în fața dunărenilor, la distanță de trei zile de la ultima înfruntare, cea din semifinala Cupei României, în urma căreia Oțelul s-a impus cu scorul de 2-1, tot pe stadionul „Oțelul”.

Oțelul Galați se află, în acest moment, pe primul loc în clasamentul play-out-ului, cu 30 de puncte, urmată de FC Hermannstadt, cu 28 de puncte și UTA Arad, cu 27 puncte (ardelenii având un meci de disputat în plus).

Echipe de start

- Oțelul Galați: Pap - Zhelev, Cisse, Yabre, Gomes - Lameira, Zivulic, Cisotti - Maciel, A. Pop, Bodișteanu

Rezerve: Stoian, Rus, Panait, Farcaș, Tănasă, Malle, Rusevic, I. Neagu, Jardan, Adascăliței, Teles, Gaitan

Antrenor: Dorinel Munteanu

- „U” Cluj: Gorcea - Chinteș, Pițian, Kelven, Chipciu - Bic, Doukoure - Roguljic, Nistor, V. Gheorghe - D. Popa

Rezerve: Gertmonas, Oancea, Peteleu, Masoero, G. Simion, Techeres, Silaghi, Anselmo, Pănoiu, Roger

Antrenor: Ovidiu Sabău

Arbitru: Rareș Vidican; Arbitru VAR: Andrei Antonie; Asistent VAR: Vladimir Urzică

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Superliga Romaniei