Turnee ATP Novak Djokovic revine în circuit cu o victorie la Shanghai

Campionul sârb a reușit să obțină victoria în primul meci disputat la turneul Masters 1000 de la Shanghai.

Novak Djokovic, victorios în primul meci de la Shanghai

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic (4 ATP, favorit nr. 4) s-a calificat sâmbătă în runda a treia a turneului ATP Masters 1.000 de la Shanghai (China), dotat cu premii totale de 8.995.555 de dolari, după ce a trecut în două seturi, 7-6 (7/3), 7-6 (11/9), de americanul Alex Michelsen (43 ATP).

Sârbul s-a impus după o partidă de aproape două ore, în care a reușit șapte ași și a comis trei duble greșeli, americanul având 10 ași, fără a face vreo dublă greșeală.

În turul următor, Djokovic îl va avea ca adversar pe învingătorul din partida care-i opune pe italianul Flavio Cobolli (30 ATP, favorit nr. 28) și veteranul elvețian Stan Wawrinka (236 ATP).

De asemenea, jucătorii de tenis Jannik Sinner (Italia, 1 ATP, principal favorit) și Carlos Alcaraz (Spania, 2 ATP, favorit nr. 3) s-au calificat sâmbătă în runda a treia a turneului asiatic.

Sinner, în ciuda scandalului de dopaj care-l are în centru, s-a impus în două seturi, 6-1, 6-4, după doar o oră și 20 de minute, în fața japonezului Taro Daniel (93 ATP). Italianul a reușit 12 ași și a comis o singură dublă greșeală, adversarul său având cinci ași, fără a face vreo dublă greșeală.

În runda următoare, Sinner îl va înfrunta pe argentinianul Tomas Etcheverry (37 ATP, favorit nr. 31).

Alcaraz, la rândul său, a trecut tot în două seturi, 6-2, 6-2, de chinezul Juncheng Shang (51 ATP), după o partidă de o oră și 17 minute. Spaniolul a avut trei ași și nicio dublă greșeală, jucătorul asiatic izbutind un singur as și comițând două duble greșeli. În turul următor, adversarul lui Alcaraz va fi un alt chinez, Yibing Wu (560 ATP), beneficiar al unui wild card.

Rezultate de sâmbătă, 5 octombrie

Carlos Alcaraz (Spania/N.3) - Shang Juncheng (China) 6-2, 6-2

Jannik Sinner (Italia/N.1) - Taro Daniel (Japonia) 6-1, 6-4

Jakub Mensik (Cehia) - Andrei Rublev (Rusia/N.6) 6-7 (7/9), 6-4, 6-3

Yosuke Watanuki (Japonia) - Brandon Nakashima (SUA/N.32) 7-6 (7/4), 6-3

Alexander Shevcenko (Kazahstan) - Francisco Cerundolo (Argentina/N.27) 7-6 (9/7), 7-5

Alexei Popyrin (Australia/N.20) - Miomir Kecmanovic (Serbia) 6-3, 6-2

Novak Djokovic (Serbia/N.4) - Alex Michelsen (SUA) 7-6 (7/3), 7-6 (11/9)

JirI Lehecka (Cehia/N.33) - Jaume Munar (Spania) 7-6 (8/6), 6-4, scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Turnee ATP