Fotbal Napoli, victorie în al şaselea minut de prelungiri cu Salernitana în Serie A

Napoli a reuşit să câştige meciul cu Salernitana de pe teren propriu, cu un gol marcat în al şaselea minut de prelungiri.

SSC Napoli, campioana en titre a Italiei, a învins în extremis pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Salernitana, ocupanta ultimului loc în clasament, sâmbătă, într-un meci contând pentru etapa a 20-a din Serie A.

Oaspeţii au deschis scorul pe stadionul Diego Armando Maradona în minutul 29, prin Antonio Candreva, însă Napoli a restabilit egalitatea în finalul reprizei secunde, în urma unui penalty transformat de Matteo Politano (45+4).

Fără golgheterul Victor Osimhen, care participă la Cupa Africii pe Naţiuni cu selecţionata Nigeriei, Napoli a obţinut victoria graţie unui gol marcat în timpul adiţional de Amir Rrahmani (90+6).

Mijlocaşul Andres Şfaiţ a fost rezervă la Salernitana în meciul de sâmbătă.

După ce a dominat cu autoritate ediţia trecută a ligii Italiene, SSC Napoli are în prezent un bilanţ dezastruos pe teren propriu în campionat, cu doar 14 puncte obţinute din 30 posibile (4 victorii, 2 egaluri şi 4 înfrângeri).

Echipa pregătită de Walter Mazzari a urcat pe locul şase în clasament, cu 31 de puncte, în timp ce Salernitana a rămas pe ultima poziţie (20), cu 12 puncte, la trei lungimi de primul loc neretrogradabil (17).

Într-un alt meci disputat sâmbătă, Genoa, fosta echipă a fundaşului Radu Drăguşin, a remizat pe teren propriu, 0-0, cu Torino FC, formaţie la care portarul Mihai Popa a fost rezervă.

Sâmbătă seara sunt programate meciurile Hellas Verona - Empoli şi Monza - Inter Milano, în timp ce duminică urmează să se dispute întâlnirile Lazio Roma - Lecce, Cagliari - Bologna, Fiorentina - Udinese şi AC Milan - AS Roma.

Ultimele două partide din această rundă, Atalanta Bergamo - Frosinone şi Juventus Torino - Sassuolo, vor avea loc luni, respectiv marţi, scrie Agerpres.

Clasament: 1. Inter Milano 48 puncte, 2. Juventus 46 puncte, 3. AC Milan 39 puncte, 4. Fiorentina 33 puncte, 5. Bologna 32 puncte, 6. SSC Napoli 31 puncte etc.

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Fotbal