Superliga Romaniei Mitriță, mesaj clar pentru Edi Iordănescu: „Am vrut să arăt că merit să ajung acolo!”

Alex Mitriță a reușit să întoarcă soarta partidei de luni seară, în care Farul Constanța a condus timp de 70 de minute, scor 3-0. Craioveanul a înscris trei goluri în meci, aducând un punct Universității Craiova, scor final 3-3.

Mitriță vizează participarea la competiția din Germania

Farul Constanța nu a reușit să câștige meciul de pe teren propriu în fața celor de la Universitatea Craiova, scor 3-3. „Marinarii” au avut multe emoții până la sfârșitul partidei, după ce aceștia au condus cu 3-0 timp de peste 70 de minute.

Oltenii nu au putut să plece de pe „Ovidiu” fără să înscrie, astfel că Alexandru Mitriță a reușit să dea primul gol din penalty, același Mitriță înregistrând cel de-al doilea gol pentru echipa sa, în minutul 90. Farul nu a reușit să „înghețe” tabela la scorul de 3-2, Alexandru Mitriță reușind să înregistreze un hattrick (min. 90+7), aducând un punct formației sale.

„Am vrut să arăt că merit să ajung acolo (n.r - în lotul pentru EURO 2024). Mingea o pun la colecția mea, mă bucur că pot să o iau acasă.

Ne va aștepta un meci greu cu Sepsi. Sperăm să arătăm mult mai bine. S-a văzut în ultimele meciuri că arătăm din ce în ce mai bine.”, a fost mesajul lui Alex Mitriță, la interviul de după meciul dintre Farul Constanța și Universitatea Craiova.

Echipe de start

- Farul Constanța: Buzbuchi - Sîrbu, M. Popescu, G. Marins, Ganea - Vînă, Queiros, Grameni - Grigoryan, L. Munteanu, Andronache
Rezerve: Mușat, Dussaut, Grosu, Dănuleasă, Boli, Nedelcu, N. Popescu, Casap, Deaconu, Al. Stoian, Doicaru, Rivaldinho
Antrenor: Gheorghe Hagi

- Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Silva, Bancu - Al. Crețu, Anzor - Danciu, Houri, Mitriță - Ivan
Rezerve: Lazar, Căpățînă, Soiri, Badelj, Ndong, Mateiu, Cîmpanu, Bana, D. Barbu, Blesa, Koljic, Markovic
Antrenor: Costel Gâlcă

- Arbitru: Chivulete Andrei Florin

- A1: Gheorghe Sebastian Eugen;  A2: Constantinescu Andrei