Fotbal international Juventus merge în sferturile Cupei Italiei. Un internaţional român U 20 a jucat la echipa oaspete

Juventus Torino a învins-o pe Salernitana, scor 6-1, în Cupa Italiei. La oaspeţi a jucat şi un internaţional român U20.

Echipa Juventus Torino a obţinut ultimul bilet pentru sferturile de finală ale Cupei Italiei la fotbal, după ce a învins fără drept de apel, cu scorul de 6-1, formaţia Salernitana, într-o partidă disputată joi.

Salernitana, "lanterna roşie" din Serie A, a deschis scorul în al doilea minut al meciului de la Torino, prin Chukwubuikem Ikwuemesi, care a profitat de o eroare a fundaşului Federico Gatti, scrie Agerpres.

Juventus a întors rezultatul până la pauză, graţie golurilor lui Fabio Miretti (12) şi Andrea Cambiaso (35), iar apoi a mai punctat de patru ori pe parcursul reprizei secunde, prin Daniele Rugani (54), Dylan Bronn (75 - autogol), Kenan Yildiz (88) şi Timothy Weah (90+1).

Internaţionalul român Under-20 Andres Sfaiţ a jucat la oaspeţi din min. 56.

"Bătrâna Doamnă" va juca în sferturile de finală cu Frosinone, echipă care a eliminat la finele lunii decembrie formaţia SSC Napoli, campioana en titre a Italiei, pe care a învins-o cu 4-0 chiar pe stadionul Diego Armando Maradona.

Actualul lider din Serie A, Inter Milano, care a cucerit Cupa Italiei în ultimele două sezoane, s-a oprit tot în optimile de finală, înclinându-se după prelungiri în faţa formaţiei Bologna (1-2), la sfârşitul lunii trecute.

Rezultate - optimi de finală:
Marţi 5 decembrie
(+) Lazio Roma - Genoa 1-0

Miercuri 6 decembrie
(+) Fiorentina - Parma 4-1, la loviturile de departajare (2-2, după prelungiri)

Juventus Torino - Salernitana 6-1.

Cluburile precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, care se vor disputa săptămâna viitoare, după următorul program: