Fotbal international Juventus este noul lider din Serie A

Juventus Torino a urcat pe primul loc în Serie A, după victoria cu Lecce.

Echipa Juventus Torino a învins în deplasare, cu scorul de 3-0, formaţia Lecce şi a urcat pe prima poziţie în clasamentul campionatului de fotbal al Italiei, la finalul meciurilor disputate duminică, în cadrul etapei a 21-a din Serie A.

Atacantul sârb Dusan Vlahovic a reuşit o dublă în minutele 59 şi 68, ultimul gol al torinezilor fiind opera brazilianului Bremer (85).

În urma acestui succes, Juventus a depăşit-o în clasament pe Inter Milano, care şi-a amânat până pe 28 februarie meciul de campionat cu Atalanta Bergamo, în condiţiile în care luni va disputa finala Supercupei Italiei, în Arabia Saudită.

Într-un alt meci disputat duminică, Salernitana s-a înclinat pe teren propriu în faţa formaţiei Genoa, scor 1-2, suferind a 13-a înfrângere de la debutul sezonului şi a rămas pe ultimul loc al clasamentului.

O altă codaşă, Empoli (locul 19), cu mijlocaşul român Răzvan Marin printre titulari, a dispus în faţa propriilor suporteri, cu 3-0, de AC Monza, graţie hat-trick-ului reuşit de polonezul Szymon Zurkowski (13, 38, 73). Răzvan Marin a rămas pe teren până în minutul 61, când a fost înlocuit de Youssef Maleh, scrie Agerpres.

Rezultate:

Sâmbătă

AS Roma - Hellas Verona 2-1
Au marcat: Romelu Lukaku (19), Lorenzo Pellegrini (25), respectiv Folorunsho (76).

Udinese - AC Milan 2-3
Au marcat: Samardzic (42), Thauvin (62), respectiv Loftus-Cheek (31), Jovic (83), Okafor (90+3).

Duminică

Frosinone - Cagliari 3-1
Au marcat: Mazzitelli (64), Soulé (75), Kaio Jorge (90+5), respectiv Sulemana Kakari (26).

Empoli - AC Monza 3-0
A marcat: Zurkowski (13, 38, 73).

Salernitana - Genoa 1-2
Au marcat: Martegani (2), respectiv Retegui (13), Gudmundsson (58 - penalty).

Lecce - Juventus Torino 0-3
Au marcat: Vlahovic (59, 68), Bremer (85).