Canotaj Ionela Cozmiuc, portdrapelul României la JO2024, nu are vacanţă. S-a calificat în semifinalele Mondialelor de Canotaj

Ionela Cozmiuc a câştigat medalia de argint la Paris, în proba de dublu vâsle feminin, categoria uşoară, însă nu are parte de vacanţă. Sportiva participă la Campionatele Mondiale de canotaj pentru seniori din Canada şi s-a calificat în semifinale la simplu vâsle.

Sportiva română Ionela Cozmiuc, vicecampioană olimpică la începutul lunii în proba de dublu vâsle feminin - categorie uşoară, s-a calificat în semifinale la simplu vâsle - categorie uşoară, marţi, la Campionatele Mondiale de canotaj pentru seniori de la St Catharines (Canada).

Cozmiuc a câştigat seria a patra (08:26.80) şi va evolua în semifinalele programate vineri.

La Mondialele Under-23, care au loc tot la St Catharines, patru echipaje s-au calificat deja în Finalele A.

La patru vâsle feminin, România (Mariana-Laura Dumitru, Manuela-Gabriela Lungu, Emanuela Ioana Ciotău, Patricia Cireş) a câştigat seria a doua (06:59.54).

În proba feminină de opt plus unu, România (Daria-Ioana Dinulescu, Larisa Bogdan, Estera Vîlceanu, Georgiana Blănariu, Delia Mirabela Grădinăciuc, Emanuela Ioana Ciotău, Patricia Cireş, Elena-Diana Suta, Rucsandra-Ioana Bucşa) a terminat pe locul secund (06:45.04).

România obţinuse deja calificarea în finalele pentru medalii la opt plus unu masculin (Costi-Daniel Neagoe, Andrei Hemen, Cristian-Vasile Nicoară, Sergiu Anfimov, Sebastian Timiş, Leontin Nuţescu, Andrei Mândrilă, Claudiu Neamţu, Maria-Antonia Iancu) şi la dublu vâsle feminin (Andrada Maria Moroşanu, Iulia Bălăucă).

La dublu rame masculin, Andrei Mândrilă şi Claudiu Neamţu s-au calificat în semifinale după ce au câştigat seria a doua (06:55.35).

În semifinale a reuşit să acceadă şi echipajul masculin de patru rame (Constantin Emanuele Sterea, Ionuţ Pavel, Andrei Vatamaniuc, Eduard Angel Moldovan), clasat pe trei în seria sa, scrie Agerpres.

Este ultima competiţie din cariera Ionelei Cozmiuc, care şi-a anunţat retragerea din activitate.

“În sfârşit am reuşit şi eu să îmi adjudec o medalie olimpică. Dacă imediat după ce am câştigat-o nu simţeam nimic şi mă gândeam că este un lucru tare ciudat, după ce a trecut timpul şi am mers la pas prin Paris, toată lumea ne oprea să facă poze cu noi, să ne felicite. Este un lucru senzaţional.

Am sentimentul acela al bucuriei, al lucrului bine făcut şi sunt mândră că am reuşit să câştig o medalie pentru mine, pentru România. Toată lumea a mers cu medalia la gât, prin oraş. Contextul a fost să aducem medalia olimpică printre oameni.

Proba de categorie uşoară s-a scos din programul olimpic şi mă bucur că, împreună cu Gianina, am reuşit să fim pe podium la ultima ediţie. A fost un parteneriat de succes dacă luăm în considerare toate medaliile obţinute împreună. Suntem duble campioane mondiale, campioane europene şi iată, medaliate cu argint la Jocurile Olimpice.

Eu încă mai am puţină treabă în canotaj. Vreau să merg în simplu la Campionatul Mondial din Canada, în simplu. M-am hotărât să fac acest lucru deoarece acesta va fi ultimul meu concurs în canotaj. Cred că îmi va fi foarte dor, o să profit cât o să pot. Apoi, mă voi axa pe familie”, a declarat Ionela Cozmiuc pentru fanatik.ro.

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Canotaj