Grand Slam Iga Swiatek, victorie în primul tur la Wimbledon. Se intensifică lupta pe iarba londoneză

Lidera mondială a reușit să atingă a 20-a victorie consecutivă după victoria din primul tur de la Wimbledon, în fața americancei Sofia Kenin.

Swiatek, la a 20-a victorie consecutivă

Jucătoarea poloneză de tenis Iga Swiatek, liderul mondial, a debutat cu o victorie, 6-3, 6-4 cu americanca Sofia Kenin (49 WTA), marți, la ediția din acest an a turneului de Mare Șlem de la Wimbledon.

Swiatek, care a reușit anul trecut cel mai bun rezultat al său pe iarba londoneză, atingerea sferturilor de finală, o va întâlni în turul al doilea pe croata Petra Martic (85 WTA).

Poloneza a reușit marți a 20-a sa victorie consecutivă, după titlurile cucerite la Madrid, Roma și Roland Garros.

Tunisianca Ons Jabeur, finalistă la Wimbledon în 2022 și 2023, a trecut fără emoții în primul tur de japoneza Moyuka Uchijima, cu 6-3, 6-1, în doar 55 de minute. În turul următor, Jabeur o va înfrunta pe americanca Robin Montgomery.

O victorie facilă a reușit și veterana daneză Caroline Wozniacki, 6-2, 6-0 cu americanca Alycia Parks, fostul lider mondial nereușind până acum să treacă de optimi la Wimbledon. Următoarea sa adversară va fi canadianca Leylah Fernandez.

Nici letona Jelena Ostapenko (cap de serie numărul 13) nu a avut emoții, semifinalista din 2018 trecând de australianca Ajla Tomljanovic cu 6-1, 6-2.

În schimb, campioana din 2018, germanca Angelique Kerber, a fost învinsă în prima rundă de kazaha Iulia Putințeva, cu 7-5, 6-3.

Rezultatele înregistrate marți, în primul tur la Wimbledon la simplu feminin:

Iga Swiatek (Polonia/N.1) - Sofia Kenin (SUA), scor 6-3, 6-4

Petra Martic (Croația) - Francesca Jones (Marea Britanie), scor 3-6, 6-1, 6-2

Iulia Putințeva (Kazahstan) - Angelique Kerber (Germania), scor 7-5, 6-3

Katerina Siniakova (Cehia/N.27) - Marina Stakusic (Canada), scor 6-4, 6-2

Caroline Garcia (Franța/N.23) - Ana Blinkova (Rusia), scor 6-4, 7-5

Bernarda Pera (SUA) - Anastasia Potapova (Rusia), scor 6-7 (4/7), 6-4, 7-6 (10/6)

Daria Snigur (Ucraina) - Oceane Dodin (Franța), scor 6-4, 6-0

Jelena Ostapenko (Letonia/N.13) - Ajla Tomljanovic (Australia), scor 6-1, 6-2

Dalma Galfi (Ungaria) - Mayar Sherif (Egipt), scor 6-1, 6-2

Cristina Bucșa (Spania) - Ana Bogdan (România), scor 6-4, 4-6, 7-6 (10/5)

Jessica Bouzas Maneiro (Spania) - Marketa Vondrousova (Cehia/N.6), scor 6-4, 6-2

Robin Montgomery (SUA) - Olivia Gadecki (Australia), scor 6-4, 6-4

Katie Boulter (Marea Britanie/N.32) - Tatjana Maria (Germania), scor 7-6 (8/6), 7-5

Harriet Dart (Marea Britanie) - Zhuoxuan Bai (China), scor 6-4, 6-0

Xinyu Wang (China) - Viktoria Tomova (Bulgaria), scor 7-6 (7/4), 3-6, 6-0

Jessica Pegula (SUA/N.5) - Ashlyn Krueger (SUA), scor 6-2, 6-0, potrivit Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Grand Slam