Handbal Handbal feminin: CSM București și CS Gloria Bistrița Năsăud, în finala Supercupei României

Echipele de handbal feminin CSM București și CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud evoluează în finala Supercupei României, vineri, 23 august, începând cu ora 17:30.

CSM București și CS Gloria Bistrița-Năsăud luptă pentru titlul Supercupei României

CSM București și CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud vor juca finala Supercupei României la handbal feminin, vineri, în Pitești Arena, după ce s-au impus în semifinalele desfășurate joi.

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a învins-o pe CS Rapid București cu scorul de 36-28 (16-16), în prima semifinală, în timp ce CSM București a întrecut-o pe HC Dunărea Brăila cu 31-28 (18-15).

Vicecampioana Rapid a dominat prima repriză a întâlnirii cu Gloria, medaliata cu bronz în Liga Națională, conducând de mai multe ori la diferență de două goluri, însă la pauză scorul a fost egal, 16-16.

Echipa antrenată de selecționerul Florentin Pera a marcat trei goluri consecutive la 24-24 (min. 41) și s-a desprins pe tabelă. Gloria a mai reușit o serie de patru goluri, de la 28-26 la 32-26 (55), tranșând soarta partidei.

Danila Patricia So Delgado Pinto a marcat 8 goluri pentru învingătoare, Valeria Kirdiașeva 7, Dagmara Nocun 7, Seynabou Mbengue Rodriguez 7, Tamires Morena De Araujo Frossard 3, Iaroslava Burlacenko 1, Eva Kerekes 1, Asuka Fujita 1, Greta Kacsor 1.

Pentru Rapid au înscris Alicia Fernandez Fraga 6 goluri, Andjela Janjusevic 6, Albertina Kassoma 4, Sara Ristovska 3, Dorina Korsos 3, Marta Lopez Herrero 2, Lara Gonzalez Ortega 1, Aissatou Kouyate 1, ștefania Stoica 1, Alina Ilie 1.

Gloria a învins-o pe Rapid și în finala mică a Cupei României, cu 39-36, după prelungiri.

În a doua semifinală a Supercupei, campioana CSM București a controlat cea mai mare parte a meciului cu HC Dunărea Brăila, o reeditare a finalei Cupei României (32-27 pentru „tigroaice”).

Brăilencele au condus de doar două ori, cu 1-0 și cu 22-21 (min. 43). CSMB a avut avans de șase goluri în prima repriză, 10-4 (min. 12), dar la pauză a avut doar 18-15. După ce Dunărea a avut din nou avanataj, CSMB a marcat patru goluri consecutive și s-a desprins la 25-22. Echipa antrenată de Jan Leslie a egalat din nou, 25-25, dar formația pregătită de Helle Thomsen a avut un final mai bun, câștigând cu 31-28.

Cristina Neagu a marcat 6 goluri pentru CSM, deținătoarea trofeului, Emilie Hegh Arntzen, Trine Oestergaard Jensen, Crina Pintea, câte 5, Emma Friis 4, Alina Grijseels 2, Monika Kobylinska 2, Elizabeth Omoregie 2. Portarul Gabriela Moreschi a avut 12 intervenții.

Golurile echipei brăilene au fost înscrise de Kristina Liscevic 9, Katarina Jezic 9, Mireya Gonzalez Alvarez 3, Daria Michalak 3, Maria Kanaval 1, Costinela Beatrice Raicea 1, Oana-Doina Borș 1, Andreea Cristina Popa 1.

Finala mică, între Rapid și Dunărea Brăila

Finala mică, Rapid - Dunărea Brăila se va desfășura vineri, de la ora 14:30, iar Finala le va opune pe CSM București și pe Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, de la ora 17:30.

CSM București deține recordul de Supercupe câștigate, cinci (2016, 2017, 2019, 2019, 2022, 2023), scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Handbal