Liga Campionilor FCSB se califică în turul II preliminar al Ligii Campionilor, după 11-1 la general cu Virtus

FCSB a confirmat misiunea uşoară cu Virtus din primul tur preliminar al Ligii Campionilor şi a trecut fără emoţii de campioana din San Marino.

După 7-1 în tur, elevii lui Elias Charalambous şi Mihai Pintilii au câştigat meciul retur cu 4-0. Partida disputată pe stadionul Ghencea nu a fost difuzată la TV, iar la meci au fost doar puţin peste 5000 de suporteri. Malcom Edjouma a marcat de două ori în poarta campioanei din San Marino, în timp ce Alexandru Băluţă şi David Miculescu au înscris celelalte goluri ale roş-albaştrilor.

Suporterii FCSB au oferit un moment frumos înainte de startul meciului, când l-au aplaudat la scenă deschisă pe Federico Piovaccari, fostul jucător al echipei campioane. Piovaccari a fost legitimat la FCSB (n.r. Steaua Bucureşti, cum se numea atunci echipa lui Gigi Becali) în urmă cu 11 ani. Acesta a marcat atunci 16 goluri.

Pentru FCSB urmează partida cu Unirea Slobozia din campionat, iar apoi meciul din turul II preliminar al Ligii Campionilor cu Maccabi Tel Aviv. Dacă FCSB trece de israelieni, atunci vor avea garantată prezenţa în grupele Conference League.

Maccabi Tel Aviv, viitoarea adversară a FCSB în Liga Campionilor, a câștigat Supercupa Israelului

Echipa de fotbal israeliană Maccabi Tel Aviv a învins formația Maccabi Petach Tikva în Supercupa Israelului, scor 2-0. Deja considerată ca viitorul adversar al campioanei Superligii României în turul al doilea preliminar al Champions League, gruparea a deschis scorul după 14 minute prin golul înscris de Eran Zahavi (pasa lui Gabi Kanichowsky).

Al doilea gol al partidei a fost înregistrat de Matan Hozez în prelungiri, primind pasa de la Nadav Niddam (90+4).

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Liga Campionilor