UEFA Europa League FCSB remizează cu austriecii de la Lask Linz, în prima manșă a play-off-ului Europa League

FCSB a terminat la egalitate cu echipa austriacă LASK Linz, 1-1, joi seara, pe Oberoesterreich Arena din Linz, în prima manșă a play-off-ului Europa League.

FCSB remizează cu Lask Linz, în deplasare

Campioana Superligii a obținut un rezultat dătător de speranțe, după golurile marcate de Adil Taoui (34), respectiv David Miculescu (45+1). FCSB a fost dominată în prima repriză, în care și-a regăsit ritmul abia după ce a primit gol.

Nigerianul Usor (8), liber în careu, a reluat greșit. Apoi Taoui (11) a șutat de la 26 de metri, pe lângă poartă. LASK a ratat o mare ocazie în minutul 21, când Taoui a pornit pe contraatac, a centrat în fața porții, dar Usor a tras mult peste poartă din poziție ideală.

În minutul 34, Taoui a deschis scorul după ce a fost găsit liber în careu de Zulj, care a profitat de revenirea tardivă pe teren a lui Șut, care primise îngrijiri medicale.

Finalul primei reprize a aparținut „roș-albaștrilor”, dar Edjouma a șutat în portarul Siebenhandl, titularizat după ce Tobias Lawal s-a accidentat la încălzire.

FCSB a egalat prin Miculescu (45+1), cu capul din cinci metri, la centrarea lui Crețu. Echipa antrenată de Elias Charalambous putea intra la cabine în avantaj, dar Edjouma a trimis pe lângă țintă din voleu de la 15 metri (45+3).

FCSB a jucat mai bine decât LASK în repriza secundă, și-a creat o serie de oportunități, dar de fiecare dată a greșit pasa decisivă sau execuția.

În minutul 75, Octavian Popescu, revenit în echipă după operația suferită la finalul sezonului trecut, a șutat la colțul scurt, dar portarul a respins. Același Popescu a tras la colțul scurt (89), dar nu l-a putut învinge pe Siebenhandl.

LASK a avut o mare șanse de a înscrie în min. 86, când Berisha a șutat de la 16 metri, iar mingea a șters transversala.

Manșa secundă se va juca în data de 29 august, la București, pe Stadionul „Steaua”, începând cu ora 21:30.

LASK Linz - FCSB 1-1 (1-1)

Au marcat: Adil Taoui (34), respectiv David Miculescu (45+1).

Linz, Oberoesterreich Arena

Europa League - play-off (tur)

Echipe de start

LASK Linz: Lawal - Bagarde, Ziereis, Smolcic, Bella - Harvath, V. Berisha - Usor, Zulj, Taoui - Ljubicic

Rezerve: Siebenhandl, Galvez, Talovierov, Renner, Jerome Boateng, Jovicic, Pintor, Tavares, Stojkovic, Tibidi, Safin

Antrenor: Thomas Darazs

FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic – Șut, Edjouma – Băluță, Olaru, Miculescu - D. Popa

Rezerve: Vlad, Panțîru, Tănase, Popescu, Kiki, Ștefănescu, Lixandru, Antwi, Chiricheș, Pandele, Pantea, Alhassan

Antrenor: Elias Charalambous

Arbitru: Allard Lindhout; arbitri asistenți: Joost van Zuilen, Rogier Honig; al patrulea oficial: Marc Nagtegaal (toți din Olanda)

Arbitru video: Clay Ruperti; arbitru asistent video: Alex Bos (ambii din Olanda)

Observator UEFA pentru arbitri: Manuel Diaz Vega (Spania); Delegat UEFA: Andy Ambler (Anglia)

Cartonașe galbene: Bogarde (35), Taoui (38), Dawa (60), Olaru (67), Tănase (68), Miculescu (89), scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: UEFA Europa League