UEFA Europa League FCSB învinge gruparea elenă a lui Răzvan Lucescu, în a doua etapă a Europa League. PAOK Salonic - FCSB, scor 0-1

Meciul din a doua etapă a noului format al competiției Europa League s-a încheiat cu victoria FCSB, care s-a impus în fața celor de la PAOK Salonic.

FCSB a obținut a doua victorie în Europa League

FCSB a reușit să modifice tabela în meciul cu PAOK Salonic în prelungirile primei reprize, în meciul desfășurat pe stadionul Toumba din Salonic, în etapa a doua a competiției de fotbal Europa League.

Daniel Bîrligea (45+8) a deschis scorul pentru campioana României, din pasa căpitanului Darius Olaru.

Același Olaru a făcut henț în cea de-a doua repriză (min. 55), fiind eliminat din meci, după ce a primit al doilea cartonaș galben. Concret, căpitanul „roș-albaștrilor” a luat mingea în mână, fiind întins pe teren, după ce a considerat că a fost faultat de un adversar. Totuși, arbitrul partidei, Sascha Stegemann, nu a fluierat fault, astfel că i-a acordat jucătorului român cel de-al doilea galben.

Rămasă în 10 oameni, echipa „roș-albastră” a încercat să țină piept adversarilor care au avut numeroase ocazii, multe dintre acestea fiind încheiate în avantajul celor de la FCSB datorită paradelor lui Ștefan Târnovanu. Totuși, gruparea elenă nu a reușit să profite de dezavantajul în care s-au aflat jucătorii români, timp de aproape jumătate de partidă.

Astfel, după două etape disputate în Europa League, FCSB a obținut două victorii, scor 4-1 cu FC RFS și 1-0 cu PAOK Salonic. Pe de cealaltă parte, grecii conduși de Răzvan Lucescu au înregistrat două înfrângeri, scor 1-3 cu Galatasaray, respectiv 0-1 cu FCSB.

Echipe de start

PAOK: 42. Dominik Kotarski - 23. Joan Sastre, 16. Tomasz Kedziora, 5. Ioannis Michailidis, 21. Abdul Rahman Baba - 2. Mady Camara, 27. Magomed Ozdoev - 77. Kiril Despodov, 7. Giannis Konstantelias, 11. Taison (căpitan) - 9. Fedor Cealov.

Antrenor: Răzvan Lucescu.

Rezerve: 41. Dimitrios Monastirlis, 54. Konstantinos Balomenos - 8. Tiemoue Bakayoko, 14. Andrija Zivkovic, 19. Jonny, 22. Stefan Schwab, 25. Konstantinos Thymianis, 34. Tarik Tissoudali, 47. Shola Shoretire.

FCSB: 32. Ștefan Târnovanu - 2. Valentin Crețu, 5. Joyskim Dawa, 17. Mihai Popescu, 33. Risto Radunovic - 8. Adrian Șut, 16. Mihai Lixandru - 25. Alexandru Băluță, 27. Darius Olaru (căpitan), 7. Florin Tănase - 9. Daniel Bîrligea.

Antrenor: Elias Charalambous.

Rezerve: 99. Andrei Vlad - 3. Ionuț Panțîru, 10. Octavian Popescu, 11. David Miculescu, 15. Marius Ștefănescu, 18. Malcom Edjouma, 19. Daniel Popa, 21. Vlad Chiricheș, 24. Wiliam Baeten, 28. Alexandru Pantea, 29. Alexandru Musi, 42. Baba Alhassan.