Grand Slam One-hit wonder? Emma Răducanu iese din primul tur, la US Open. Bianca Andreescu părăsește competiția americană

Colaj DCSport/Sursa foto: Agerpres

Campioanele de la US Open din 2019, respectiv 2021, au părăsit competiția de la US Open încă din primul tur.

Andreescu și Răducanu, out din primul tur de la US Open

Bianca Andreescu a câștigat trofeul de la US Open în urmă cu cinci ani, intrând în istorie ca prima jucătoare de tenis din Canada care câștigă un titlu de Grand Slam în proba de simplu. Ea a învins-o pe Serena Williams în finală, cu scorul de 6-3, 7-5. Victoria lui Andreescu a fost impresionantă și din pricina faptului că era prima sa apariție pe tabloul principal de la turneul american, dar și pentru că a reușit să o învingă pe una dintre cele mai mari jucătoare din istoria tenisului.

Emma Răducanu a câștigat trofeul de la US Open în 2021, devenind prima jucătoare venită din calificări care a câștigat un titlu de Grand Slam la simplu. Ea a realizat această performanță la doar 18 ani, învingând-o pe canadianca Leylah Fernandez în finală cu scorul de 6-4, 6-3. Victoria lui Răducanu a fost una remarcabilă nu doar pentru că a fost o jucătoare venită din calificări, ci și pentru că nu a pierdut niciun set pe parcursul întregului turneu. Victoria de la US Open a făcut ca ea să devină prima femeie britanică ce câștigă un titlu de Grand Slam la simplu de la Virginia Wade în 1977.

Cu toate acestea, ambele sportive cu origini românești au părăsit ediția din 2024 a turneului. Andreescu s-a înclinat în trei seturi, 7-6 (7/5), 2-6, 4-6 în fața italiencei Jasmine Paolini, favorita numărul 5.

Ea a fost mai combativă în primul set pe care l-a câștigat la tiebreak, dar le-a pierdut pe următoarele două, părăsind pentru prima oară turneul american în primul tur, în patru participări.

Răducanu a fost eliminată tot în trei seturi, 1-6, 6-3, 4-6, de americanca Sofia Kenin, care are la rândul ei un trofeu de Grand Slam în palmares, cucerit în 2020 la Australian Open.

Kenin s-a impus în 2 ore și 11 minute și o va avea ca adversară în turul secund pe compatriota sa Jessica Pegula, favorita numărul șase, care a dispus cu 6-4, 6-3 de americanca Shelby Rogers.

Tot marți, japoneza Naomi Osaka, fostă numărul unu mondial, a obținut prima sa victorie după patru ani și jumătate în fața unei jucătoare din Top 10 WTA, învingând-o cu 6-3, 6-2 pe letona Jelena Ostapenko.

Poloneza Iga Swiatek, liderul autoritar al clasamentului WTA, a învins-o în două seturi, 6-4, 7-6 (8/6) pe Kamilla Rahimova din Rusia, iar în turul secund o va înfrunta pe japoneza Ena Shibahara.

Rezultate - turul 1

Elisabetta Cocciaretto (Italia) - Katerina Baindl (Ucraina) 6-3, 6-0

Anastasia Pavliucenkova (Rusia/N.25) - Taylah Preston (Australia) 6-2, 6-0

Mirra Andreeva (Rusia/N.21) - Maria Camila Osorio (Columbia) 6-2, 7-6 (7/4)

Ashlyn Krueger (SUA) - Zhang Shuai (China) 0-6, 6-1, 7-5

Marie Bouzkova (Cehia) - Eva Lys (Germania) 6-2, 1-6, 7-5

Liudmila Samsonova (Rusia/N.16) - Wang Qiang (China) 6-2, 7-5

Caroline Dolehide (SUA) - Danielle Collins (SUA/N.11) 1-6, 7-5, 6-4

Sara Errani (Italia) - Cristina Bucșa (Spania) 3-6, 6-0, 6-4

Clara Tauson (Danemarca) - Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) 1-6, 7-6 (7/5), 6-2

Diana șnaider (Rusia/N.18) - Nadia Podoroska (Argentina) 6-0, 6-1

Katie Boulter (Marea Britanie/N.31) - Aliaksandra Sasnovici (Belarus) 5-7, 6-2, 6-1

Jessica Bouzas (Spania) - Petra Martic (Croația) 6-3, 6-0

Sofia Kenin (SUA) - Emma Răducanu (Marea Britanie) 6-1, 3-6, 6-4

Jessica Pegula (SUA/N.6) - Shelby Rogers (SUA) 6-4, 6-3

Elena Rîbakina (Kazahstan/N.4) - Destanee Aiava (Australia) 6-1, 7-6 (7/1)

Karolina Muchova (Cehia) - Katie Volynets (SUA) 6-3, 7-5

Varvara Lepchenko (SUA) - Brenda Fruhvirtova (Cehia) 2-1 (abandon Fruhvirtova)

Anastasia Potapova (Rusia) - Leylah Fernandez (Canada/N.23) 2-6, 6-4, 7-5

Iulia Putințeva (Kazahstan/N.30) - Linda Noskova (Cehia) 7-6 (7/3), 6-4

Wang Xinyu (China) - Arina Rodionova (Australia) 3-6, 6-4, 6-1

Karolina Pliskova (Cehia) - Mayar Sherif (Egipt) 6-3, 0-6, 7-5

Jasmine Paolini (Italia/N.5) - Bianca Andreescu (Canada) 6-7 (5/7), 6-2, 6-4

Iga Swiatek (Polonia/N.1) - Kamilla Rahimova (Rusia) 6-4, 7-6 (8/6)

Ena Shibahara (Japonia) - Daria Saville (Aaustralia) 6-3, 4-6, 7-6 (10/6), scrie Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Grand Slam