Jocurile Olimpice Eduard Ionescu şi Elisabeta Samara, învinşi în turul II la turneul olimpic de tenis de masă

Fotografie de la Ingo Joseph, Pexels

Eduard Ionescu şi Elisabeta Samara şi-au pierdut meciurile din turneul de simplu tenis de masă de la JO2024.

Jucătorul român de tenis de masă Eduard Ionescu a fost învins de taiwanezul Cheng-Jui Kao cu scorul de 4-1 (13-11, 11-5, 8-11, 11-6, 11-7), luni seara, în turul al doilea al probei masculine de simplu din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

Ionescu (19 ani), debutant la Jocurile Olimpice, s-a înclinat după 38 de minute în faţa lui Kao, cap de serie numărul 20.

Eduard Ionescu va rămâne în memorie cu victoria superbă din primul tur, 4-3 (8-11, 9-11, 6-11, 11-8, 12-10, 11-9, 13-11) cu nigerianul Quadri Aruna, al 14-lea favorit, revenind de la 0-3 la seturi şi după ce a salvat mai multe mingi de meci, scrie Agerpres.

Elisabeta Samara a fost şi ea eliminată

Jucătoarea română de tenis de masă Elizabeta Samara a fost învinsă de taiwaneza I-Ching Cheng cu scorul de 4-2 (11-3, 9-11, 11-8, 11-9, 5-11, 15-13), luni seara, în runda a doua a probei feminine de simplu din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris.

Asiatica, a şaptea favorită a probei, s-a impus după 59 de minute, Samara ratând în setul şase câteva mingi de 3-3.

Samara (35 ani), cap de serie numărul 25, se află la a cincea ediţie a Jocurilor Olimpice din carieră, după ce în 2008 s-a clasat pe locul 33, în 2012 a fost a 9-a, în 2016 a 17-a, iar în 2021 tot a 17-a. Cel mai bun rezultat olimpic al său este locul 5 cu echipa, la Tokyo, în urmă cu trei ani.

Ovidiu Ionescu a pierdut din primul tur la simplu masculin

Jucătorul român de tenis de masă Ovidiu Ionescu a fost învins de croatul Andrej Gacina cu scorul de 4-1 (11-8, 10-12, 11-8, 12-10, 11-5), luni, în proba masculină de simplu a Jocurilor Olimpice de la Paris.

Ovidiu Ionescu, care era cotat mai bine decât adversarul său, fiind cap de serie numărul 27, s-a înclinat după 42 de minut de joc.

Ovidiu Ionescu încheie astfel JO 2024 pe locul 33, ca şi în urmă cu trei ani, la Tokyo.

Cea mai bună clasare a sa la simplu la JO a fost în 2016, la Rio, locul 16. Cel mai bun rezultat olimpic a fost locul 5 la dublu mixt, atât la Tokyo, cât şi acum la Paris, după ce el şi Bernadette Szocs au pierdut duminică în sferturile de finală.

Ovidiu Ionescu şi Bernadette Szocs s-au oprit în sferturi la dublu mixt

Perechea română Ovidiu Ionescu/Bernadette Szocs au fost învinşi de sud-coreenii Jonghoon Lim/Yubin Shin cu 4-0 (13-11, 11-8, 11-8, 11-8), duminică, în sferturile de finală ale probei de dublu mixt la tenis de masă, la Jocurile Olimpice de la Paris.

Ionescu şi Szocs, capi de serie numărul şapte, s-au înclinat după 39 de minute în faţa favoriţilor numărul trei.

În optimi, românii au învins cuplul australian Nicholas Lum/Minhyung Jee cu scorul de 4-1 (11-5, 6-11, 14-12, 11-4, 11-3).

La JO 2020, Ionescu şi Szocs au pierdut tot în sferturile de finală şi s-au clasat astfel pe locul 5.

La simplu, Bernadette Szocs s-a calificat în turul al doilea şi o va înfrunta pe ucraineanca Margarita Pesoţka.

Tot luni, Eduard Ionescu îl va înfrunta în turul al doilea pe taiwanezul Cheng-Jui Kao (ora 22:00).

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Jocurile Olimpice