Turnee WTA Duel 100% românesc la Iași Open! Gabriela Ruse și Jaqueline Cristian joacă pentru un loc în sferturi

Colaj DCSport/Sursa foto: Agerpres

Turneul WTA 250 UniCredit Iași Open este găzduit de Baza Sportivă Ciric Iași, fiind dotat cu premii totale de 232.244 de euro.

Ruse și Cristian se luptă pentru un loc în sferturile de finală

Jucătoarele române de tenis Elena Gabriela Ruse (147 WTA) și Jaqueline Cristian, a treia favorită a competiției desfășurate la Iași, se vor înfrunta în optimile de finală ale turneului.

Ruse, beneficiara unui wild card, a trecut de rusoaica Anastasia Tihonova (23 ani, 194 WTA) cu 6-3, 5-7, 6-1, după două ore de joc. Românca a profitat de cele opt duble greșeli ale adversarei pentru a se califica în optimi.

Pe de altă parte, Jaqueline Cristian (61 WTA) a dispus de italianca Nuria Brancaccio cu 6-2, 6-4, după o oră și 22 de minute.

Cristian o conduce pe Ruse cu scorul de 2-1 la meciurile directe, partida de marți fiind programată după ora 17:00.

Miriam Bulgaru părăsește competiția din capitala Moldovei

Miriam Bulgaru a fost învinsă de franțuzoaica Selena Janicijevic cu 6-2, 7-6 (8/6), marți, în optimile de finală ale turneului UniCredit Iași Open.

Bulgaru (25 ani, 203 WTA) s-a înclinat după aproape două ore de joc (1h 49min) în fața unei adversare venite din calificări (22 ani, 188 WTA).

Românca reușise să câștige în primul tur în fața favoritei numărul doi a turneului, germanca Tatjana Maria.

Bulgaru rămâne cu un cec de 3.512 euro și 30 de puncte WTA.

Selena Janicijevic va juca în sferturi cu conaționala Chloe Paquet, victorioasă în fața elvețiencei Simona Waltert, scor 6-1, 7-5, potrivit Agerpres.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Turnee WTA