Fotbal Cele mai rapide răsturnări de rezultat din Liga 2. Pandurii Târgu Jiu e "campioana", după ce a revenit de la 3-0 în doar 6 minute

FRF a făcut topul răsturnărilor de rezultat din Liga 2. În ultimii ani au fost cinci astfel de rezultate, în care scorul a fost întors extrem de rapid. Pandurii Târgu Jiu este echipa care a revenit cel mai repede în joc

Locul 5: Metaloglobus – CS Tunari 3-3 de la 1-3 în 13 minute

În acest sezon, ba chiar relativ recent, pe 2 decembrie, bucureștenii erau conduși cu 3-1 pe teren propriu de ilfoveni în minutul 57, după ce anterior fusese 2-0 și 2-1 pentru Tunari.

Doar că, după doar două minute, Huiban a înscris reducând din diferență (tot el marcase primul gol pentru Metaloglobus, din penalty), apoi Ad. Sîrbu a făcut 3-3 în minutul 72. A fost și rezultatul final al partidei.

Locul 4: Viitorul Tg. Jiu – Unirea Constanța 3-3 de la 3-1 în 7 minute

Ne întoarcem în timp două sezoane, spre ediția 2021/2022. Pe 2 aprilie, gorjenii conduceau acasă cu 3-1 în minutul 69 și se pregăteau de victorie.

Doar că tânărul Adrian Niță a punctat de două ori pentru oaspeți, în minutele 80 și 87, pentru o remiză nesperată poate pe parcurs, în dreptul Unirii Constanța!

Locul 3: Academica Clinceni – Foresta Suceava 3-3 de la 1-3 în 5 minute

Încheiem seria meciurilor unde revenirea s-a produs de la 2 goluri diferență printr-o partidă din sezonul 2016/2017, când doar 5 minute le-au trebuit gazdelor ca să smulgă un punct!

Foresta, pregătită de Cristian Popovici, a condus cu 1-0 din minutul 7, a fost egalată, apoi a făcut 2-1 în minutul 17 și deja 3-1 în minutul 37! Scorul a rămas acesta până pe final. Când s-a produs remontada uluitoare!

Fundașul Florin Ștefan a înscris în minutul 88 pentru Academica, iar Marius Coman a smuls remiza în prelungiri, minutul 90+3!

Locul 2: Farul Constanța – FCM Dorohoi 3-3 de la 3-0 în 15 minute

În sezonul 2014/2015, Farul Constanța pregătită la acea vreme de Marian Dinu a reușit să-și asigure un avans mai mult de cât confortabil în fața celor de la Dorohoi, 3-0 la pauză! Scorul fusese fixat din minutul 43, când Marco Enciu a bifat dubla (anterior, Robert Neagoe deschisese scorul).

La revenire însă, oaspeții antrenați de Vespazian Colban au scris o veritabilă pagină de istorie la nivel de competiție! În doar un sfert de oră, între minutele 65 și 80, moldovenii au stabilit scorul final, incredibilul 3-3!

Au marcat Al. Marin (65) și Ed. Sandu (73), pentru ca Florentin Tudorache de la gazde să egaleze printr-un autogol în minutul 80.

Locul 1: Pandurii Tg. Jiu – Dacia Unirea Brăila 3-3 de la 0-3 în… 6 minute!

În sezonul 2017/2018, oaspeții antrenați de Alin Pînzaru mergeau în Gorj pentru un duel care avea să rămână reper. Brăilenii au intrat în avantaj la pauză, 1-0 în fața trupei lui Adrian Bogoi, gol marcat Al. Pop, fotbalistul de azi al Șelimbărului, în prelungirile primei reprize, scrie FRF.ro.

La reluare, Dacia Unirea a făcut 3-0 până în minutul 70 iar Pop deja probabil jubila pentru un hattrick în deplasare!

Intrat la pauză pentru gazde, Bogdan Danaricu avea alte planuri însă. A redus din diferență în minutul 72 și a egalat pentru 3-3 în minutul 78, cu golul lui Alexandru Vasilescu intrând în minutul 74. Și s-a făcut 3-3, scor final, în doar 6 minute!

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Fotbal