Grand Slam Barbora Krejcikova revine în top 10, după triumful de la Wimbledon. Povestea emoționantă a relației cu răposata antrenoare

Tenismena cehă a reușit să câștige al doilea său turneu major, după cel de la Roland Garros 2021.

Jucătoarea cehă de tenis Barbora Krejcikova, care a câștigat în weekend turneul de Mare Șlem de la Wimbledon, a făcut un salt de 22 de locuri în clasamentul WTA, în care ocupă poziția a zecea începând de luni.

Krejcikova, care și-a trecut în palmares al doilea titlu de Grand Slam, după cel cucerit la Roland Garros în 2021, revine astfel în Top 10 WTA după o pauză de șapte luni.

Italianca Jasmine Paolini, învinsă de Krejcikova în finala de sâmbătă, a urcat la rândul ei pe poziția a cincea, cea mai bună clasare din cariera sa.

Ierarhia tenisului profesionist feminin este dominată în continuare cu autoritate de poloneza Iga Swiatek, urmată de Coco Gauff din Statele Unite și de belarusa Aryna Sabalenka.

Krejcikova îi datorează tot antrenoarei sale

Krejcikova a reușit să cucerească surprinzător titlul de pe iarba londoneză, rezultatele din restul sezonului nefiind excelente. Cu toate acestea, cehoaica a triumfat la același turneu major precum răposata sa antrenoare, Jana Novotná. Novotná a câștigat titlul de simplu feminin la Wimbledon în anul 1998 și a fost finalistă în alte trei competiții majore. Regretata tenismenă a câștigat, de asemenea, alte 12 titluri majore de dublu feminin, patru titluri majore de dublu mixt și trei medalii olimpice.

Potrivit Barborei, Novotná a fost cea mai mare susținătoare a sa, iar de fiecare dată când Krejcikova vorbește despre aportul antrenoarei la cariera sa profesionistă, o acaparează emoțiile. Și la adăugarea numelui său în calitate de câștigătoare a Wimbledonului, pe lista tuturor campioanelor, Barbora nu și-a putut abține lacrimile, văzând numele antrenoarei sale scris pe același perete.

România are trei reprezentante în Top 100 WTA: Sorana Cîrstea - locul 37 (-6), Jacqueline Cristian - locul 66 (-4) și Ana Bogdan - locul 68 (-11).