Fotbal international Atletico Madrid, noua echipă a lui Horațiu Moldovan, s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei - Video

Foto cu rol ilustrativ: Freepik

Echipa Atletico Madrid, cu portarul român Horaţiu Moldovan pe banca de rezerve, s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei la fotbal, după ce a învins la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, formaţia Sevilla FC, într-o partidă disputată joi seara.

Unicul gol al întâlnirii de pe stadionul Metropolitano a fost marcat de atacantul olandez Memphis Depay, în minutul 79.

Gazdele au ratat un penalty în minutul 26, prin francezul Antoine Griezmann În timpul adiţional al reprizei secunde, arbitrul a dictat o lovitură de la 11 metri în favoarea oaspeţilor, decizie asupra căreia a revenit însă după consultarea VAR, spre nemulţumirea andaluzilor. Sevilla, aflată în subsolul clasamentului din Primera Division, a ratat astfel ocazia de a salva un sezon catastrofal, departe de statutul său de septuplă câştigătoare a Cupei UEFA/Europa League.

Video

Youtube video image

Meciul de joi s-a disputat în condiţii deosebite, după decesul a trei suporteri andaluzi într-un accident rutier, în timp ce se îndreptau spre Madrid. Atletico Madrid se alătură astfel echipelor Mallorca, Real Sociedad şi Athletic Bilbao în penultimul act al competiţiei.

Tragerea la sorţi a meciurilor din semifinalele va avea loc vineri. Rezultate - sferturi de finală Marţi Celta Vigo - Real Sociedad 2-1 Miercuri Mallorca - Girona 3-2 Athletic Bilbao - FC Barcelona 4-2, după prelungiri Joi Atletico Madrid - Sevilla FC 1-0.

dcsport Team | Categorie: Fotbal international