Fotbal Argentina învinge Columbia și își păstrează titlul la Copa America

Starul argentinian Lionel Messi a părăsit terenul în minutul 66 din cauza unei accidentări.

Argentina își părstrează titlul și înregistrează un record

Selecționata Argentinei a învins cu scorul de 1-0 după prelungiri echipa Columbiei în finala turneului de fotbal Copa America, duminică seara la Miami (Florida), păstrându-și astfel titlul cucerită în urmă cu trei ani.

Naționala „albiceleste„ a marcat golul victoriei în minutul 112, prin atacantul Lautaro Martinez, în condițiile în care superstarul Lionel Messi a părăsit terenul accidentat, în minutul 66.

Argentina reușește astfel să realizeze „tripla coroană”, câștigând trei competiții internaționale consecutive: Copa America 2021, Cupa Mondială 2022 și Copa America 2024.

Meciul de la Miami a început cu întârziere din cauza unor incidente care au avut loc la intrarea pe stadion. Poliția a făcut uz de forță și a arestat mai mulți indivizi care au încercat să pătrundă în arenă fără bilete.

După mai multe incidente, porțile au rămas închise timp de câteva ore, iar personalul medical a acordat îngrijiri mai multor persoane cărora li s-a făcut rău din cauza căldurii (aproximativ 34 de grade Celsius) și a mulțimii compacte. Organizatorii au redeschis în final accesul, iar intrarea suporterilor s-a derulat din nou în haos.

Meciul a putut debuta în final la ora locală 21:22 (4:22 ora României), cu o întârziere de o oră și 22 de minute.

Argentina a câștigat pentru a 16-a oară în istoria sa Copa America, un record pentru această competiție, scrie Agerpres.

Echipe

Argentina: Emiliano Martinez - Gonzalo Montiel (Nahuel Molina, 72), Cristian Romero, Lisandro Martínez, Nicolas Tagliafico - Enzo Fernandez (Gio lo Celso, 97), Rodrigo de Paul, Alexis MacAllister (Leandro Paredes, 97) - Angel Di María (Nicolas Otamendi, 116), Lionel Messi (Nicolas González, 65), Julian Alvarez (Lautaro Martínez, 97). Selecționer: Lionel Scaloni.

Columbia: Camilo Vargas - Santiago Arias, Davinson Sanchez, Carlos Cuesta, Johan Mojica - Jefferson Lerma (Mateus Uribe, 106), Richard Ríos (Kevin Castano, 89) Jhon Arias (Jorge Carrascal, 106) - James Rodríguez (Juanfer Quintero, 91) - Luis Díaz (Miguel Borja, 106), Jhon Cordoba (Rafael Santos Borre,.89). Selecționer: Nestor Lorenzo (Argentina).

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Fotbal