Fotbal international Andrei Rațiu, primul gol în campionatul Spaniei. Cum a sărbătorit românul reușita din meciul cu Osasuna

Rayo Vallecano a trecut de Osasuna Pamplona cu scorul de 3-1, unul dintre golurile serii fiind înscris de internaționalul român Andrei Rațiu.

„Sonic”, din nou viral cu modul de celebrare a golului

Internaționalul român Andrei Rațiu, fundașul dreapta al echipei Rayo Vallecano, a marcat primul său gol în campionatul de fotbal al Spaniei, în partida câștigată pe teren propriu de madrileni, cu scorul de 3-1, în fața formației Osasuna Pamplona, luni seara, în cadrul celei de-a cincea etape din La Liga.

Osasuna a deschis scorul în minutul 27, prin Raul Garcia, însă Rayo a restabilit egalitatea imediat după pauză, cu o execuție spectaculoasă a fundașului central senegalez Abdul Mumin (50).

Rațiu (26 ani) a fost autorul celui de-al doilea gol al echipei sale, în minutul 66, cu un șut fără preluare de la marginea careului, deviat de unul dintre apărătorii oaspeților. Fotbalistul român a reușit astfel să spargă gheața în cel de-al 15-lea său meci în prima ligă spaniolă.

Rezultatul final a fost stabilit în timpul adițional de Unai Lopez, autorul celui de-al treilea gol al gazelor (90+5).

Aceasta este a doua victorie de la debutul sezonului pentru Rayo Vallecano, care a urcat pe locul al șaptelea în clasament, cu 7 puncte, lider fiind FC Barcelona, cu maximum de puncte (15).

După partidă, „Sonic” a explicat modul său de a celebra victoria, spunând că gestul făcut a fost pentru fiica lui: „I-am dedicat golul fetiței mele, pentru că ea mereu mă salută așa când mă vede și am făcut același gest”, a declarat Rațiu.

Nu este prima dată când Rațiu oferă imagini care devin virale pe internet. Sărbătorirea golului lui Nicolae Stanciu împotriva Ucrainei, în grupele EURO 2024, s-a distribuit masiv pe rețelele sociale.

Rezultatele meciurilor din runda a cincea a campionatului spaniol

Vineri

Betis Sevilla - Leganes 2-0
Au marcat: Ezzalzouli (74), Vitor Roque Ferreira (86).

Sâmbătă

Mallorca - Villarreal 1-2
Au marcat: Albiol (57 - autogol), respectiv Logan Costa (27), Ayoze Pérez (90+4).

Espanyol Barcelona - Deportivo Alaves 3-2
Au marcat: Puado (21, 56, 63 - penalty), respectiv Conechny (35), Tenaglia (68).

Sevilla FC - Getafe 1-0
A marcat: Jesus Navas (23).

Real Sociedad - Real Madrid 0-2
Au marcat: Vinicius Junior (58 - penalty), Mbappe (75 - penalty).

Duminică

Celta Vigo - Valladolid 3-1
Au marcat: Hugo Alvarez (22), Borja Iglesias (35), Douvikas (90+1), respectiv Raul Moro Prescoli (50).

Girona - FC Barcelona 1-4
Au marcat: Stuani (80), respectiv Yamal (30, 37), Olmo (47), Pedri (64).

Las Palmas - Athletic Bilbao 2-3
Au marcat: Sandro (58), Alex Munoz (83), respectiv Sancet (7), Nico Williams (30), Aitor Paredes (76).

Atletico Madrid - Valencia CF 3-0
Au marcat: Conor Gallagher (39), Griezmann (54), Julian Alvarez (90+4).