Grand Slam Anca Todoni, start de vis la Wimbledon. Victorie la prima ei participare

Facebook Anca Todoni

Tenismena română Anca Todoni, pentru prima dată pe tabloul principal la un turneu de Grand Slam, a reuşit să câştige primul ei meci de la Wimbledon.

Jucătoarea română de tenis Anca Todoni, debutantă la un turneu de Mare Şlem, s-a calificat în turul al doilea la Wimbledon, luni, după ce a învins-o pe sârboaica Olga Danilovic cu 7-5, 6-1.

Todoni (19 ani, 142 WTA), venită din calificări, s-a impus după o oră şi 23 de minute în faţa sârboaicei Danilovic (23 ani, 116 WTA).

Românca şi-a luat astfel revanşa, după ce Danilovic a învins-o în calificări la Roland Garros anul acesta, cu 6-1, 4-6, 6-1, în primul tur.

Anca Alexia Todoni trebuia să joace iniţial cu italianca Elisabetta Cocciaretto (23 ani, 41 WTA), dar aceasta s-a retras din competiţie.

Todoni a fost mai bună decât Danilovic la winners, 17-14, şi a avut mai puţine erori neforţate, 14-27.

Românca şi-a asigurat un cec de 93.000 de lire sterline şi 110 puncte WTA, iar în turul secund va înfrunta o americană, pe Coco Gauff sau pe Caroline Dolehide, scrie Agerpres.

Autorul articolului: Florin Răvdan | Categorie: Grand Slam