Turnee WTA Ana Bogdan, calificată în turul al doilea la Osaka. Bianca Andreescu, învinsă în primul tur

Jucătoarea română de tenis Ana Bogdan a reușit să obțină victoria în primul tur al competiției de la Osaka.

Ana Bogdan se califică în optimile de finală de la Osaka

Ana Bodan (111 WTA) a învins-o rapid pe rusoaica Veronika Kudermetova (67 WTA) în prima rundă a turneului WTA 250 de la Osaka (Japonia), dotat cu premii totale de 267.080 de dolari. Românca a avut nevoie doar de o oră și 18 minute, scor 6-2, 6-2, pentru a trece de jucătoarea mai bine clasată.

În optimi, Bogdan o va întâlni pe cehoaica Marie Bouzkova (43 WTA), jucătoare împotriva căreia a triumfat de fiecare dată, în 2018 la US Open, respectiv la Wimbledon, un an mai târziu.

Pe de altă parte, tenismena canadiană de origine română Bianca Andreescu a fost învinsă fără drept de apel de belgianca Greet Minnen, cu 6-3, 6-0, în cursul zilei de marți.

Andreescu (163 WTA) nu mai jucase de mai bine de o lună, de când a pierdut în primul tur la US Open, în fața italiencei Jasmine Paolini.

Campioana din 2019 de la US Open câștigase singurul său meci anterior cu Minnen (95 WTA), în 2021, în turul al treilea la US Open, cu 6-1, 6-2.

Americanca Ashlyn Krueger, campioana en-titre, a fost învinsă în primul tur de jucătoarea armeană Elina Avanesyan, cu 7-6 (7/1), 6-3, scrie Agerpres.