Jocurile Olimpice A 60-a întâlnire între Djokovic și Nadal, în al doilea tur la Jocurile Olimpice. Când evoluează cei doi titani ai tenisului

Sârbul Novak Djokovic și spaniolul Rafael Nadal se luptă în al doilea tur la Jocurile Olimpice de la Paris, ceea ce marchează cea de-a 60-a întâlnire între cei doi campioni.

66 de Grand Slam-uri luptă pentru medalia olimpică

Câștigător a nu mai puțin de 24 de titluri de Mare Șlem, Novak Djokovic (37 ani), a reușit să se califice în al doilea tur la JO 2024, după ce a trecut de australianul Matthew Ebden (36 ani), jucător care evoluează de obicei în proba de dublu, cu scorul zdrobitor de 6-0, 6-1. Sârbul a avut nevoie de doar 54 de minute pentru a trece de australian și a se califica în meciul care înregistrează cel de-al 60-lea duel în fața adversarului din impresionanta sa carieră, Rafael Nadal (38 ani).

Spaniolul, triumfător de 22 de ori în turneele majore, s-a calificat mai greu în următoarea fază a competiției olimpice de tenis, după ce a trecut, în set decisiv, de ungurul Marton Fucsovics (32 ani), scor 6-1 4-6 6-4, în două ore și 32 de minute. Cu această victorie, Nadal a acces în turul al doilea, unde îl va înfrunta pe Djokovic, într-o înfruntare pe „Philippe-Chatrie”, cunoscută ca fiind „sufrageria” spaniolului, după cele 14 titluri câștigate la Roland Garros.

Meciul dintre Novak Djokovic și Rafael Nadal este programat astăzi, 29 iulie, începând cu ora 14:30.

Nadal mai participă și în proba de dublu, alături de tânărul său conațional, Carlos Alcaraz (21 ani), la ceea ce reprezintă ultima sa apariție într-un turneu olimpic. Pe de altă parte, evoluția la Jocurile Olimpice de la Paris marchează prima participare pentru Alcaraz într-o astfel de competiție.

Numărul 3 mondial a trecut, în proba de simplu, de libanezul Habib Hady, scor 6-3, 6-1. În turul al doilea, spaniolul îl va întâlni pe olandezul Tallon Griekspoor.

În proba de dublu, cei doi spanioli au reușit să câștige în fața perechii argentiniene, Gonzalez/Molteni, scor 7-6(4), 6-4.