Echipa nationala Presa elvețiană scrie că arbitrul care conduce România - Elveția a fost influențat de banca românilor

În minutul 28 al partidei dintre România și Elveția, jucătorul elvețian Luca Jaquez l-a faultat pe Louis Munteanu, fiind eliminat din meci.

Louis Munteanu a fost faultat dur de către Luca Jaquez în minutul 28 al meciului de pe Giulești Arena. Arbitrul urma să îi acorde elvețianului cartonașul roșu, dar Daniel Pancu a crezut că olandezul va arăta doar cartonașul galben, reacționând imediat la decizia acestuia și cerându-i socoteală. Selecționerul a intrat pe teren și a venit amenințător spre Marc Nagtegaal, care i-a arătat antrenorului cartonașul roșu.

De asemenea, și Vladislav Blănuță, rezervă în meci, a primit același cartonaș. „Centralul” i-a arătat, în cele din urmă, cartonașul roșu jucătorului elvețian, fiind eliminat din meci, iar presa elvețiană scrie că poziția luată de reprezentanții băncii tehnice a României l-a influențat pe arbitru.

Calificarea la Campionatul European devine o „misiune imposibilă” pentru U21 după ce Jaquez este eliminat

„Este o perioadă grea pentru echipa națională elvețiană U21, deoarece Luca Jaquez primește direct cartonaș roșu în minutul 28 după o lovitură nefericită împotriva unui român. La acel moment, Elveția era deja în urmă cu 0-1 în jocul decisiv împotriva României pentru victoria de grupă.

Într-o situație de joc la mijlocul terenului, Luca Jaquez a făcut o fază nefericită. În timp ce încerca să joace mingea, a lovit cu toată forța un român în cap și astfel primește un cartonaș roșu . Ceea ce merită menționat este reacția băncii românilor, care s-au plâns zgomotos la arbitru.

Ulterior a avut loc o mic incident în care atât antrenorul român, cât și rezerva Vladislav Blanuță au fost eliminați de pe teren. Abia atunci arbitrul Marc Nagtegaal i-a arătat cartonașul roșu lui Jaquez, care inițial scăpase cu un cartonaș galben. Elvețianului îi rămâne un gust amar după ce olandezul s-a lăsat influențat de provocările românilor...

Între timp, din cauza faptului că echipa e în minoritate, românii au reușit să-și mărească avantajul la 2-0, motiv pentru care calificarea la Campionatele Europene este o misiune imposibilă pentru Elveția. Aproape că se poate doar spera ca Finlanda să nu câștige în meciul cu Muntenegru și că elvețienii se vor califica măcar la baraj. Acolo se înregistrează un egal 1-1 la pauză.”, au scris elvețienii de la sport.ch.

Selecționatele de tineret ale României și Elveției se înfruntă pe Giulești Arena din Capitală, în Grupa E a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2025. Până în minutul 82 al partidei, „tricolorii” conduc cu 3-1.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Echipa nationala