Fotbal international Una caldă, una rece. Ianis Hagi revine pe teren cu pasă decisivă, dar primește cartonaș roșu

Ianis Hagi (25 de ani) a jucat primul meci din acest sezon pentru Rangers, reușind să evolueze bine și să ofere o pasă de gol. Totuși, internaționalul român a fost eliminat în aceeași partidă, după ce a faultat clar un adversar.

Revenit la antrenamentele echipei mari la începutul lunii în curs, Ianis Hagi a fost introdus pe teren de Philippe Clement în a doua repriză a meciului cu St. Johnstone, încheiat 2-0 pentru echipa Glasgow Rangers.

Hagi a avut o evoluție bună în meci, reușind să dea pasa celui de-al doilea gol înscris de Vaclav Cerny, în minutul 58. După 35 de minute însă, Ianis și-a faultat un adversar, fază în urma căreia a fost eliminat, primind cartonașul roșu.

Decizia inițială a arbitrului a fost ca fotbalistul român să primească un cartonaș galben, dar analiza VAR a arătat faptul că faultul a fost unul dur, ceea ce a dus la arătarea cartonașului roșu.

La ieșirea de pe teren, Hagi a fost încurajat de antrenor, care l-a îmbrățișat. După meci, Clement nu a părut supărat pe român, despre care a spus că trebuie să-și găsească forma.

Clement: „A avut ghinion, dar este un cartonaș roșu clar”

„Am avut senzația prima dată că nu a fost prea multă intensitate și aveam o îndoială foarte mare cu privire la cartonașul roșu, dar după ce am văzut imaginile, este clar un cartonaș roșu.

Nu a fost intensitate în intrare, a fost un fault din partea unui jucător care este obosit în acel moment. Un jucător de atac a faultat, dar Ianis nu a avut nicio intenție să abordeze faza în acest fel.

A avut ghinion, dar este un cartonaș roșu clar, așa că nu am nimic de spus despre asta. Nu pot fi dezamăgit de el, pentru că se află într-o perioadă de consolidare a formei în acest moment.

Totuși, nu cred că va fi o suspendare foarte mare, pentru că se vede clar că nu este cu o intensitate mare și este mai mult una ghinionistă, dar e una clară.”, a spus Clement după meci, citat de irishnews.

Ianis Hagi a revenit la antrenamentele primei echipe pe 1 octombrie, jucătorul fiind surprins în imaginile publicate pe contul de Instagram al clubului. Hagi, care nu a evoluat în niciun meci din actualul sezon la prima formație a lui Glasgow Rangers, a revenit pe teren abia în a șaptea etapă.

Antrenorul Philippe Clement a discutat despre revenirea lui Ianis, spunând că „a avut o problemă legată de contract înainte să revină, care acum s-a rezolvat, iar acum s-a întors la antrenamentele echipei mari. Vrem să îl aducem la cel mai bun nivel și mă bucur că situația s-a rezolvat.”

Concret, în contractul dintre cele două părți a existat o clauză conform căreia salariul lui Ianis ar fi fost mărit automat dacă ajungea la 100 de meciuri la echipa mare (până duminică, 6 octombrie, Ianis Hagi avea 99). Se pare că fotbalistul și clubul au realizat o serie de modificări, astfel că Ianis a primit undă verde pentru a reveni pe teren.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Fotbal international