Jocurile Olimpice David Popovici se califică în semifinalele probei de 100 metri liber! Când evoluează tânărul pentru accederea în finală

Proaspătul campion olimpic la proba de 200 metri liber a reușit să se califice în semifinalele probei „regine” a natației.

Popovici joacă în semifinale, la 100 metri liber

David Popovici a reușit să se califice în semifinalele probei de 100 metri liber, cu timpul de 47:92 secunde, clasându-se pe locul al treilea în calificări, fiind primul din seria în care a evoluat.

Pan Zhanle, înotătorul care a reușit să înregistreze un nou record mondial și implicit să îi întreacă performanța lui Popovici, în luna februarie la proba de 100 metri liber, a înregistrat un timp modest, de 48:40 secunde, la egalitate cu englezul Matthew Richards (medaliat cu argint la 200 metri liber), dar s-a calificat în semifinale.

Calificarea în finala probei de 100 metri liber are loc astăzi, începând cu ora 21:30.

Imn intonat de Ziua Imnului Național, datorită lui Popovici

David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 m liber din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, după o cursă cu un final dramatic, imnul național al țării noastre fiind intonat chiar de Ziua Imnului Național.

În vârstă de 19 ani, dublu campion mondial și cvadruplu campion european, Popovici a obținut primul titlu olimpic din istoria înotului masculin românesc cu timpul de 1 min 44 sec 72/100, fiind mai rapid cu două sutimi decât Richards (1 min 44 sec 74/100). Podiumul a fost completat de americanul Luke Hobson, în 1 min 44 sec 79/100.

Popovici a fost al doilea după prima lungime de bazin, a fost al treilea după 100 de metri, apoi a urcat pe doi la 150 de metri, reușind să îl devanseze pe britanicul Matthew Richards pe ultimii metri ai cursei.

„Mă bucur pentru că am luptat până la final. Este un rezultat mare, este o realizare imensă. O să mă bucur după acest succes. În primul rând, este o mare realizare pentru mine. Mă bucur că țara m-a urmărit.

Au fost atât de mulți români și în tribune, părinții mei și sunt fericit că au urmărit și ei această cursă. Mă bucur pentru că am asistat împreună la acest succes”, a spus, cu vocea gâtuită de emoție, Popovici la final, pentru TVR Sport.

„A trecut prea mult timp de când România nu a mai aplaudat o medalie la înot”, a spus comentatorul TVR Emil Hossu Longin înainte de finala probei de 200 m liber de la JO2024. În 2004, la Atena, Răzvan Florea cucerea bronzul olimpic la 200 m spate. De atunci, niciun înotător român nu a mai cucerit vreo medalie la Jocurile Olimpice. De altfel, medalia lui Răzvan Florea a fost și prima din istoria înotului masculin românesc.

În plus, Popovici a fost cel mai rapid atât în serii (1 min 45 sec 65/100), cât și în semifinale (1 min 44 sec 53/100).

Românul a fost al patrulea în finala la 200 m liber în urmă cu trei ani, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Autorul articolului: Iulia Horovei | Categorie: Jocurile Olimpice